مرکز نوآوری علوم انسانی و اجتماعی

مرکز نوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی در راستای حمایت از ایده‌های مرتبط با حوزه علوم انسانی به منظور ایجاد اشتغال و ترغیب افراد به سوی اقتصاد دانش بنیان و ایجاد کسب وکارهای نوپای خلاق و یا دانش بنیان تشکیل شده است. این مرکز به عنوان یکی از زیر مجموعه‌‏های مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه فعالیت می‌‏نماید.

مرکز نوآوری علوم انسانی و اجتماعی با هدف توسعه کارآفرینی به منظور دستیابی به اهداف زیر راه‌اندازی شده است:

  • جذب و پذیریش ایده‌‏ها و طرح‌های نوآورانه و خلاقانه در حیطه علوم انسانی و اجتماعی به منظور کمک به اجرایی نمودن آنها در قالب کسب و کارهای مستقل و نوپا،
  • ایجاد فضای کارآفرینی و ارزش‌‏آفرینی برای ایده پردازان،
  • جذب افراد توانمند و ارائه خدمات شتابدهی به آنها به منظور راه‌‏اندازی استارت آپ‌ها،
  • تخصیص فضای کاری اشتراکی و مربی‌گری،
  • تعامل با بخش خصوصی و شبکه سازی با شرکت‌های نوآور و برتر کشور،
  • ارائه تسهیلات و حمایت‌های لازم جهت حفظ مالکیت معنوی ایده و طرح‌های نوآورانه،
  • کمک به نوآوران جهت تکمیل چرخه نوآوری (از ایده تا تجاری‌سازی محصول)،
  • ایجاد بستر و زیرساخت‌های لازم در راستای نوآوری مبنی بر رفع نیازهای علمی، فناورانه و پژوهشی کشور،
  • وصل کردن تیم ها به شتابدهنده‌ها و ارائه خدمات شتابدهی،

در مرکز نوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی تمامی افراد که ایده مناسبی دارند می‌توانند ایده‌‏های اولیه خود را با دریافت خدمات حمایتی از مرکز، اجرایی نمایند. در این مرکز ابتدا ایده‌‏های مطرح شده مورد داوری و بررسی اولیه قرار می‌‏گیرد و پس از تأیید منتورها وارد مرحله پذیرش در مرکز خواهد شد. در مرحله پذیرش با صاحبان ایده بر روی چگونگی، میزان حمایت و سهم مشارکت مرکز نوآوری و شتابدهنده توافق خواهد شد. برای این منظور میزان حداقل و حداکثر میزان سهام شتابدهنده‌ها با توجه به شرایط هر ایده متغیر می‌‏باشد. پس از طی مراحل اجرای ایده و ساخت محصول قابل پذیرش (MVP) تیم نوپا و یا استارت‌آپ می‌‏تواند مراحل قانونی ثبت شرکت خود را ثبت نماید. هنگام ثبت شرکت نیز توافقات مورد بررسی مجدد قرار می‌‏گیرد.

به طور کلی مرکز نوآوری و شکوفایی که بخشی از وظایف آن ارائه خدمان پیش‌‏شتاب‌دهی و شتاب‌دهی می‌‏باشد که در نقش یک انکوباتور، منابع مورد نیاز پارک از جمله شرکت‌‏های بالغ‌‏تر را فراهم می‏کند. به عبارت دیگر یکی از منابع تأمین‏ پارک در حوزه تیم‌‏ها و شرکت‌‏ها می‌‏باشد.

مکان فیزیکی و فضای کار اشتراکی این مرکز در دانشگاه شهید بهشتی قرار دارد که به صورت کامل تجهیز شده است و در حال حاضر پذیرای صاحبان ایده و تیم‌ها است.

مخاطبان مرکز نیز می‏‌توانند کلیه دانشجویان دانشگاه‏‌ها، اساتید، صاحبان ایده، افراد نخبه و کارآفرین و دانش‌آموختگان دانشگاهی باشند. از آنجایی که مرکز خواهان تبادل و انتقال تجربیات و دانش میان داخل و خارج از دانشگاه می‏‌باشد، افراد خارج از دانشگاه نیز می‌‏توانند از خدمات مرکز به شرط جدیت در پیشبرد اهداف استارت آپ خود استفاده نمایند.